Czym są koła pasowe?

Dodano: 2016-06-07 Przez: admin


Wszyscy choćby w najmniejszym stopniu interesujemy się pojazdami, bo przecież w dzisiejszych czasach bardzo ich potrzebujemy, dlatego nie boimy się w nie inwestować. Oprócz tego, że prawie każdy z nas ma już przynajmniej jeden samochód osobowy, staramy się także kupować nieco inne maszyny, które pomagają nam m.in. w naszej pracy. W tak specjalistycznych pojazdach bardzo ważną rolę pełnią koła pasowe, dlatego powinniśmy wiedzieć, czym one właściwie są i jak powinny działać, by zapewniać nam i pojazdowi bezpieczeństwo. Zapoznajmy się więc lepiej właśnie z tą częścią naszych maszyn.

Wszystko o kołach pasowych

Koło pasowe to główny i podstawowy element każdej przekładni pasowej - przekładni mechanicznej cięgnowej. To na nie zakłada się specjalny pas napędowy odpowiedzialny za ruch danej maszyny. Koło nasadza się na wał czynny bądź bierny, a zależy to głównie od rodzaju koła. Nawet wśród tak podstawowych części wyróżnia się wiele ich rodzajów, które każdy kierowca powinien doskonale znać. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są gładkie koła pasowe, które można dostać w każdym sklepie mechanicznym za niewielką kwotę. To one sprawdzają się w pasach płaskich, więc tylko w nich można je zamontować, by pojazd działał prawidłowo. Innym rodzajem będą koła z rowkami, które mogą mieć pojedynczy rowek lub cały rząd niewielkich otworów. Na nich można zamontować pas klinowy stosowany przede wszystkim w przekładni pasowej klinowej. Do ostatniego rodzaju kół należą koła z rowkami wykonanymi w poprzek obwodu i one znajdują swoje zastosowanie w pasach zębatych.

Aby koła pasowe mogły spełniać swoje funkcje, zawsze dopasowuje się je do konkretnego pasa. W tym przypadku nie wolno stawiać na gotowe rozwiązania, dlatego koła wykonuje się głównie na zamówienie. Są one tworzone na specjalnych tokarkach, którymi dysponują wyłącznie większe zakłady i fabryki oraz niektóre firmy. Do nich należy więc od razu się zgłosić, jeśli chce się zdobyć dla swojego pojazdu całkowicie nowe i jakościowe koła.

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu